• Licznik odwiedzin
  • Odsłon: 56923
  • Cytat dnia
  • "Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód."
  • Paulo Coelho

Dodany: 2011-02-22 13:45:30

CukierPojęcia cukier najcześciej używamy w znaczeniu składnika spożywczego, którego używamy jako dodatek do wielu potraw. Pamiętać jednak należy, ze nazwa ta odnosi się także do do całej grupy związków chemicznych – węglowodanów.

 

Najczęściej spożywanym cukrem spożywczym jest cukier wytwarzany z buraków cukrowych. Pierwsze informacje o przydatności buraków cukrowych pojawiły się już w XVI wieku, jednak dopiero na początku XIX wieku wykorzystano je i wybudowano pierwszą cukrownię. Wcześniej znany był tylko cukier trzcinowy. Był on szalenie drogi i dostępny jedynie nielicznym.

 

Proces produkcyjny cukru buraczanego jest dość skomplikowany. Przy pomocy gorącej wody (około 80st.C) z pokrojonych buraków cukrowych wypłukiwany jest sok. Powstały sok zawiera 15% cukru. Następnie zostaje od poddany kolejnym zabiegom, które prowadzą do wytworzenia się sukru w postaci nam znanej. Dzięki tej rewolucji cukier stałsię dostepny dla wszystkich. Restauracja gdańsk wykorzystuje różne rodzaje cukru. W zależnosci od potraw spotkać można na przykąłd: cukier puder, cukier kryształ gruby, cukier kandyzowany..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Cukier
Nick: