• Licznik odwiedzin
  • Odsłon: 57497
  • Cytat dnia
  • "Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód."
  • Paulo Coelho

Dodany: 2011-02-22 13:54:15

SerySmakoszy serów znajdziemy na całym świecie. Wielbiciele tego produktu doceniają nie tylko jego smak, ale także zapach, konsystencję i uniwersalność. Czołowumi producantami serów są obecnie Holandia, Włochy oraz Francja.

 

Również Polska ze swoim bundzem i oscypkami coraz częściej zaliczana jest do tego grona. Pierwsze sery powstawały najprawdopodobniej już 8000 p.n.e. Dominujący w tym względzie był Bliski Wschód. Oparcowano tam metodę przetwarzania mleka zwierząt hodowlanych – kóz, owiec i krów. Pierwszy oczywiście był znany i ceniony do dziś twarówg. Nieco później opracowano metody zbijania twarogu w zwarte kawałki, a dzięki zastosowaniu podpuszczki sery mogły leżakować.

 

Oczywiście miejsca do przechowywania sera wybierane były drogą eksperymentalną. Przechowywano go w piwnicahc, jaskiniach, ciemnych pomieszczeniach. Z czasem zauważono, że sposób przechowywania sera znacząco wpływa na jego smak.Dziś przemysł serowarski stoi na bardzo wysokim poziomie. Restauracja gdańsk ma w swojej ofercie sery z różnych zakątków świata: francuskie: cantal, camembert, brie de maux; greckie: feta, halloumi, kefalotyri; holenderskie: gouda, masdamer, edam..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Sery
Nick: