• Licznik odwiedzin
  • Odsłon: 56755
  • Cytat dnia
  • "Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód."
  • Paulo Coelho

Dodany: 2011-02-22 13:56:10

MiódMiód należy do produktów najbardziej cenionych przez człowieka. Bardzo często nazywany jest on płynnym złotem. Ciężko stwierdzić kiedy dokładnie zauważono, jak smaczny i pożywny jest miód.

 

Ze starożytnych źródeł wiemy, iż znany był w Egipcie, 2500 p.n.e. Wiadomo na pewno, że pierwszy miód pochodził od dzikich pszczół. Dopiero z czasem człwoiek "oswoił" pszczoły. Wykształcił się nawet specjalny zawód związany z pszczołami nazywany bartnictwem. Kontrolowana hodowla pszczół organizowana byłą w Grecji i w Rzymie. Wykorzystywano tam miód jako środek słodzący, ale doceniano go również jako lekarstwo. Miód posiada właściwości bakteriobójcze, dlatego starożytni przyrządzali z niego maści na rany. Z czasem doceniono również inne właściwości miodu. Obecnie stosowany jest na szeroką skalę nie tylko w gastronomii, ale także w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym. Na rynku istnieje wiele rodzajó miodu.

 

Dzielone są one w zależności od tego, z jakiego nektaru powstają, na przykład miody akacjowe, miody koniczynowe, miody lipowe, miody gryczane. Niestety wśród producentów miodu zdarzają się też nieucziwi. Ci, by zwiększyć produkcję miodu dosładzają go cukrem, co zmniejsza jego właściwości odżywcze. Dlatego restauracja gdańsk by uniknąć takich sytuacji zaopatruje się u znanych sobie pszczelarzy, któzy produkują miody najwyższej jakości.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Miód
Nick: