• Licznik odwiedzin
  • Odsłon: 57552
  • Cytat dnia
  • "Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód."
  • Paulo Coelho

Dodany: 2011-02-22 14:36:50

JałowiecJagody jałowca znane są już od dawna. Jeszcze w starożytności krzaki jałowca otoczone były czcią. Krzewowi temu przypisywano magiczną i niezwykłą moc. Wierzono, że odstrasza czarownice, chroni przed nieszczęściem, odpędza złe duchy.

 

Chociaż jałowiec występuje w wielu miejscach na świecie, to wykorzystywany jest zazwyczaj w kuchni polskiej. Niekiedy mozna go spotkać w kuchni niemieckiej, jednak zaliczany jest do przypraw typowo polskich. Jałowiec najczęściej stosowany jest w postaci suszonych jagód. Wyglądają one jak drobne ziarna grochu. Jałowiec zbierany jest tylko i wyłącznie w stanie dzikim. Nie uparwia się do na plantacjach.

 

Smak jałowca jest bardzo charakterystyczny. Oleisty, żywiczny, piekąco-słodki. Restauracja gdańsk przyprawia jałowcem głównie dziczyznę. Chyba nikt nie wyobraża sobie pieczeni z dzika czy bażanta bez dodatku jałowca. Dodawany jest on jednak również do innych mięs: wołowiny, baraniny, wieprzowiny. Jagody jałowca rozciera się i wciera w mięso lub też dodaje w całości jako składnik marynat i bejc. Pamiętać należy, że aromat jałowca jest bardzo intensywny, dlatego nie można go naużywać. Jałowiec dobrze komponuje się z romarynem, tymiankiem i majerankim.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Jałowiec
Nick: